4 Mart 2014 Salı

#emekyeniden #insaatıdurdur

ÇATLAK VAR!

-->
Kamer İnşaat’ın yıkım projesi, Emek Sineması için sokaklara dökülen ve dört yıl boyunca bu davanın peşini bırakmayan binlerce insanın itirazına rağmen sürdürülmekte. Projenin neden olduğu tahribat ise giderek artıyor. “Emek’i yıkmıyoruz, taşıyoruz” diyerek kamuoyunu yanıltan, göz göre göre insanlara yalan söyleyenler, bugün de Serkildoryan’a, Melek Apartmanı’na, Yunan Konsolosluğu’na ve çevre binalara zarar veren inşaata devam ediyorlar. Bu durum bize hiç yabancı değil. Emek’in yerine yapılacak AVM’nin yanı başında, kaçak katlarıyla yükselen Demirören AVM de Ağa Camii’nin temellerini sarsmış, çevreye büyük zararlar vermişti. Şu anda da bunun bir benzeri yaşanmakta.
Mesele basit, Kamer İnşaat, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi’nin onayıyla Emek Sineması’nı yıkarken Serkildoryan’ı ve Melek Apartmanı’nı restore edeceğini söylemişti. Ama bugün, bu hukuksuz projeyi onaylayarak Emek’in yıkımına zemin hazırlayan Koruma Kurulu dahi şu anki inşaatın kurul kararlarına aykırı olduğunu rapor ediyor ve suç duyurusunda bulunuyor. Korunması gereken kültür varlığı olarak tanımladıkları Serkildoryan’da çatlak var! Korunması gereken kültür varlığı olarak tanımladıkları Melek Apartmanı’nda da çatlak var! Kamer İnşaat göz göre göre kent suçu işlemeye devam ediyor. Ve en baştan bu projeye ruhsat vermemesi gereken Beyoğlu Belediyesi bütün bunları izliyor!
Yargı mercileri ise, Koruma Kurulu’nun suç duyurusunu işleme sokmuyor!
Bu mücadeleyi dört yıldır sürdürenlerin gözünde bu proje hiçbir zaman meşru değildir ve asla olmayacaktır. Biz hâlâ sözümüzün arkasındayız: Emek Sineması’nı yeniden, bulunduğu yerde yapılmasını öngörmeyen hiçbir projeyi kabul etmiyoruz. Çevre binalarda oluşan zararlar nedeniyle tehlike oluşturan bu yasadışı inşaatın bir an evvel durdurulmasını talep ediyoruz!

Hukuki süreçle ilgili detaylar için: www.mimarist.org/odadan/3677-emek-sinemasi3-mart-basin-aciklamasi.html

EMEK BİZİM, İSTANBUL BİZİM!
EMEK SERMAYEYLE UZLAŞMAYACAK!

http://emeksinemasi.blogspot.com/
https://twitter.com/EmekBizimHiç yorum yok:

Yorum Gönder