30 Nisan 2013 Salı

1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanına! Önce Taksim Sonra Emek

12 Eylül darbesinin ardından ilk 1 Mayıs kutlaması 1987 yılında Emek Sineması'nda yapılır.  "Merhaba 1 Mayıs" diyen muazzam bir kalabalık toplanır Emek'in muhteşem salonunda ve fuayesinde. O geceye katılanlar hıncahınç doldurdukları " o dar sokaktaki sessiz kucaklaşmayı" hiç unutmazlar.

2009'dan 2013'e adına kentsel dönüşüm dedikleri yağmaya karşı kent merkezinde kurulan bir kürsü olur Emek Sineması ve ve o "dar" sokak...

Emek Sermaye İle Uzlaşmayacak diyenlerin vicdanlarını kurtarmak ile ilgilenmediklerini, sadece söylemekle yetinilmeyeceklerini görenler adını kutsadıkları o sokağın, Yeşilcam'ın önünde biber gazları ve TOMA'ları ile gösterdiler kudretlerini(!) Ve bir kere daha görüldü; tüm aletler haklı insanların sesleri ve bedenleri ile itiraz etmesinin karşısında çaresiz kalır...

Adına "yayalaştırma projesi" dedikleri garabetin amaçlarından birisi kent merkezini toplumsal muhalefete kapatmaktır kuşkusuz. Adına "Topçu Kışlası" denilen bir kazuletle de tahkim edilecek bir piyasacı devlet kalesi haline getirilmek isteniyor 1 Mayıs Alanımız.

Bizler Emek Sineması'nın, kamuya ait bir mekanın sermayeye peşkeş çekilmesine karşı çıkıyoruz. Karşı çıkıyoruz çünkü emek Sinemasını kapatıp yerine AVM yapacak zihniyetin emekçi mahallerin kentsel dönüşüm adıyla sürdürülen yıkım ve yerinden edilmelerinden, soylulaştırılan semtlerden, özelleştirilen kamu arazilerinden, 1 Mayıs Alanın ve tüm kent merkezinin emeği ile geçinen yurttaşlara ve onların taleplerine kapatılması girişimlerinden bağımsız olmadığını biliyoruz. Ve biliyoruz ki, Emek Sinemasını geri almak, tüm İstanbul'u kazanmak için atılacak küçük bir adım.

Taksim Meydanı'nı, 1 Mayıs Alanımızı geri kazanmak ve kentsel dönüşüm dedikleri yağmanın anlamını bir kere daha haykırmak için sesinize ihtiyacımız var...

Emek Sineması, Taksim Meydanı, İstanbul bizim demek için 1 Mayıs Alanına Müşterekler ve Kent Hareketlerinin "Her Yerde Direnişteyiz, Hep Beraber Özgürleşeceğiz" pankartı ile birlikte yürüyoruz.

1 Mayıs'ta 1 Mayıs Alanına yürümek için Beşiktaş- Barbaros Bulvarı'nda saat 09:30'da TMMOB'un arkasında "Her Yerde Direnişteyiz, Hep Beraber Özgürleşeceğiz" pankartı etrafında buluşmaya çarığırıyoruz.

Sonra, 17:00'da Emek'in önünde buluşuyoruz!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder