13 Mart 2013 Çarşamba

16 Mart 2013. Emek Hâlâ Burada, Yıktırmıyoruz!


11 Mart Pazartesi akşamı, içinde geçen aylarda hukuksuz bir biçimde tahliye edilen İnci Pastanesi’nin de bulunduğu, Cercle D’orient binasına inşaat iskeleleri kuruldu. Hepimiz biliyoruz ki bu iskeleler, iddia edildiği gibi restorasyon sürecini değil, Emek Sineması’nı da içerisine alan AVM projesini başlatan ve hep korkulan o “ilk kazma”.  İstiklal Caddesi üzerinde her gün yeni bir bina satılıyor, iskele ve ahşap panellerle kaplanarak “yenileniyor”. Bu ahşap perdelerin arkasından en son Demirören AVM kazuleti çıktığı için, bizler üç yıldır yürüttüğümüz mücadeleye rağmen başlatılan bu müdahalenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Beyoğlu Belediyesi’nin verdiği ruhsata karşı çıkıyor, yeni Kültür ve Turizm Bakanı’nın selefinden devraldığı “Emek Sineması’nı yıkmıyoruz, taşıyoruz” safsatasını yemiyor ve bir kez daha tekrar ediyoruz: haksız ve hukuksuz bir şekilde sermayeye devredilen Emek Sineması ve Cercle D’orient binası Sosyal Güvenlik Kurumu’na, yani kamuya, yani bizlere aittir! Bu alan üzerindeki her türlü kullanım hakkı kamunundur ve kolektiftir. Nazarımızda meşru ve esas olan devlet kurumlarının ve şirketlerin çıkarları değil, kamunun yararı ve kararıdır.

Bu nedenle, öncelikle Kamer İnşaat’ın yürütmekte olduğu proje ivedilikle durdurulmalı, Emek Sineması yerinde ve olduğu gibi restore edilmeli, kamusal yarar gereği ticari olmayan, bağımsız bir sinematek /kültür merkezi olarak düzenlenerek aynı ilkeleri paylaşan sinemacılar ve kurumların kullanıma açılmalıdır.

Yıkım projesine karşı çıkmak için 16 Mart Cumartesi saat 19:00’da Yeşilçam Sokağı girişinde buluşuyor ve hep birlikte haykırıyoruz: Emek Sermayeyle Uzlaşmayacak!
Emek Bizim İstanbul Bizim!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder