7 Nisan 2010 Çarşamba

“İKSV Festival Kapanışını Emek Sineması’nda Yapsın!”


İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi, Emek Sinemasının yıkımına karşı geçen hafta başlattıkları eylemi sürdürüyor. Grup 10 Nisan’da kapalı olan Emek Sineması’nın sokağında film gösteriyor.

İstanbul - BİA Haber Merkezi 07 Nisan 2010, Çarşamba

Beyoğlu'ndaki tarihi Emek Sineması'nın yıkımına karşı "Emek benim İstanbul benim yıktırmıyorum" şiarıyla bir araya gelen grubun talebi net:
"İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) İstanbul Film Festivalinin kapanışını Emek Sineması'nda gerçekleştirsin".
Grup bu cumartesi (10 Nisan) Emek Sineması önünde, Yeşilçam Sokağa perde gererek tekrar film gösterimi yapıyor.
"Emek'in yıkılmasına sessiz mi kalıyorsunuz?"

İKSV'nin düzenlediği 29. Uluslararası Film Festivali'nin açılış töreninde (2 Nisan) Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İKSV yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı konuşmalarını yaparken borazan öttürerek, bildiri dağıtarak ve "Emek'in yıkılmasına sessiz mi kalacaksınız?" diye bağırarak protestoda bulunan "İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi"ne (İKSV) bütün salon alkış tutarak destek olurken Bakan Günay "Bu enstrümanlar bilenlerin ellerinde olsaydı ne güzel sesler çıkardı" demekle yetinmişti.
İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi geçen hafta sonu da (3 Nisan) Emek Sineması önünde kendi alternatif festival açılışını gerçekleştirmişti. İçki dağıtılan ve film müzikleri çalınan yaklaşık 250 kişinin katıldığı açılışta, sokağa perde gerilip Dziga Vertov'un "Kameralı Adam" filmi gösterilmişti.
Grup, başta İKSV olmak üzere tüm sanat çevresinin yıkıma sessiz kaldığını öne sürüyor. Resmi kurumların sinemanın yıkılmayacağı yeniden yapılacağı açıklamalarının "doğru olmadığını" söyleyen grup Mimarlar Odası İstanbul Şubesinden edindikleri ve Emek Sinemasının bulunduğu yere alışveriş merkezi yapılacağının proje planlarını sekiz aydır kapalı olan sinemanın parmaklarına asarak göstermişlerdi. Alternatif açılışa İKSV'nin genel müdürü Görgün Taner ve Film Festivali direktörü Azize Tan da katılmıştı.
Sinemaya "Emek bizim İstanbul bizim, yıktırmıyoruz" pankartı asan İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi, "Emek Sineması'nın herkesin kişisel tarihinde sembolik bir değeri olduğu gibi kültür ticaretine kurban gittiğini ve AKP'nin kentsel dönüşüm uygulamasının yarattığı mağduriyetin göstergesi olduğunu" ifade ediyor.
Bakan: "Dua edelim de yargı engellemesin"

Öte yandan Bakan Günay, Radikal'e yaptığı açıklamada şöyle dedi:
"Bu yıl açılışı Beyoğlu'nda yapamadık ama ben bu kirli, oturulmaz koltuklarda o yağlı ortamda oturmaktansa bir-iki yıl sonra yenilenmiş salonda oturmayı tercih ederim. Dua edelim de, yargısal bir girişimde bulunmasın; bir an önce bitirelim."
MMO: Emek yıkılıyor

Bakan "Emek Sineması aynen korunarak, koltuk sayısı, fuayesi, perdeleri, işlemeleri korunarak bir kot yukarıya çıkarılacak. Bunun için bir özel girişimci, özel bir proje geliştiriyor" dese de Mimarlar Odası'ndan Genel Sekreter Mücella Yapıcı dava açtıkları plana göre, bu adada 8 katlı bir alışveriş merkezi yapılacağını ve Emek Sinemasının da son kata yerleştirileceğini aktarıyor. (EZÖ)
İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi'nin bloğuna ulaşmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder