4 Eylül 2014 Perşembe

Zorunlu açıklama!


Dünden beri Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin, instagram hesabında paylaştığı restore edilmekte olan Cercle d'Orient fotoğrafları ile takipçilerini yanıltmaktadır. Peşine takılan magazin habercileri Çetin'in paylaşımlarındaki bilgi hatalarını görmezden gelerek, tüm kamuoyunu yanıltmaya çalışan bir gündeme hizmet etmekteler. Bu haberler Emek Sineması için verilen mücadelenin karalanmasını da hedeflemekte. Emek Sineması yıkılmıştır. Artık sokağa açılan kapısının önünde İstanbul'un buluştuğu Emek Sineması binası yok.

2010 yılında başlayan protestoların 2 derdi vardı.
1) SGK'ya yani kamuya, hepimize ait olan Emek Sineması'nı da içeren Cercle d'Orient yapı kompleksinin kar ve rant üretmek amacıyla inşaat sermayesine teslim edilmesine karşıydık. Emek Sineması'nın bulunduğu yerde, sokağa açılan kapısıyla kalmasınayönelik kitlesel talebin duyulmasını istiyorduk. Bu tarihi bloğun geleceğe nasıl taşınacağına dair karar, onun asıl sahibi olan insanlara sorulmadan alınamazdı.

2) 'Koruma' lafı altında Emek Sineması'nı yıkıp, yerine yapılacak bir AVM'nin üst katına sinemayı bir dekormuş gibi yerleştiren bir projenin koruma projesi değil bir yıkım projesi olduğunu kamuoyuyla paylaşmak istiyorduk.

Cercle d'Orient 1. derece tarihi eser olduğu için o binanın yıkılmayacağı ve restore edileceğini mücadeleye destek verenler biliyordu. Ama onun da restorasyon sonrasında hangi amaçlarla kimin karına kar katmak için kullanılacağı mücadele boyunca tartışmaya açılıyordu.

Rüzgar Çetin Cercle d'Orient restorasyonu fotoğraflarını kullanıp, Emek Sineması'nın da bu şekilde yenileneceğini söylemesi eğer başka bir art niyet içermiyorsa, sadece ve sadece cahilliktir. Birilerini 'cahil' diye suçlayacağına önce kendi cahilliğini gidermesini umuyoruz.

Henüz Emek Sineması'nı yıkıp yerine yaptıkları AVM'nin önündeki sunta perdeleri açmadılar. O perde açıldığında Emek Sinemasi'nın yokluğuyla yüz yüze geleceğiz. Belki o zaman hâlâ Emek Sineması'nın yıkılmadığını düşünenlerin gözlerindeki perde de kalkar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder